Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2009 Hospice a doprovázení 9.11.2009

Hospice a doprovázení 9.11.2009

Email Tisk PDF

Marek Drábek

Přednášku na téma Hospice a doprovázení, organizovanou Oblastní Charitou Jihlava a ČKA, si přišlo poslechnout překvapivě velké množství lidí, kteří zcela zaplnili sál centra multikulturního vzdělávání. Večerním setkáním provázela přítomné Marie Nosková, která pracuje v Bárce, charitní domácí hospicové péči, jež před rokem vznikla při jihlavské Charitě. Po milém přivítání návštěvníků představila formou krátké prezentace (ke stažení zde) cíle Bárky a jí poskytované služby a způsoby pomoci lidem umírajícím a jejich blízkým.

Po té předala slovo otci Markovi, který laskavým a často humorným vyprávěním seznámil posluchače se svými zkušenostmi získanými během dvouletého působení v hospicu. Vysvětlil, že posláním hospicové péče je umožnit těžce a nevyléčitelně nemocným lidem prožít poslední období jejich života smysluplně a důstojně v přátelském prostředí. K dosažení tohoto cíle je podle něj nezbytný dobrý tým pracovníků složený z lékařů, psychologů, sociálních pracovnic, duchovních a dobrovolníků, kteří se zájmem společně o nemocné pečují. Zdůraznil, že pro nemocného člověka je vždy lepší, když je o svém zdravotním stavu informován pravdivě.

O své zážitky a postřehy z hospicového prostředí se poté s námi podělil také otec Bernard. Oba přednášející sklidili velký potlesk.

Následně se rozvinula zajímavá diskuze, do níž se zapojili také lékaři a sociální pracovnice. Podle nich prožití posledních dní umírajícího člověka zásadním způsobem ovlivňuje jeho rodina. Velice záleží na tom, jak se k jeho odchodu ze života postaví a zda jej dokáží přijmout. Poukázali ale také na to, že z důvodu nadměrné administrativní zátěže mají poměrně málo možností věnovat se pacientům a povídat si s nimi.

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve