Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2009 CERN na vlastní oči 5.5.2009

CERN na vlastní oči 5.5.2009

Email Tisk PDF

Tomáš KrásenskýTomáš Krásenský, učitel fyziky a biologie na střední škole stavební v Jihlavě a člen místní skupiny ČKA

přednášel o exkurzi do největší světové laboratoře částicové fyziky (CERN) na hranicích Švýcarska a Francie. Tuto exkurzi svým učitelům financoval jako jediný v republice Krajský úřad Kraje Vysočina. Začal krátkým klipem z CERNu, který natočili místní zaměstnanci. Poté následovalo promítání fotek z týdenní návštěvy, jíž se zúčastnilii učitelé z Vysočiny a někteří významní čeští fyzikové.
Členové expedice byli provedeni nejdůležitějšími částmi tohoto mezinárodního vědeckého centra. Dostali se do podzemního 27km dlouhého tunelu, ve kterém se nachází urychlovač, dostali se do míst, kde se analyzují srážky částic (detektory) a procházeli místy, kde vědci vyrábí antihmotu.
Urychlovač vypadá zvenku jako potrubí. Vede pod zemí a má přibližně kruhový tvar, uvnitř potrubí jsou dva otvory, ve kterých běhají shluky nabitých částic. Jeden otvor pro jeden směr, druhý pro opačný. Částice udržují v urychlovači a urychlují elektromagnety.

Celé středisko je na špičkové úrovni a pracuje se v něm na mnoha místech za technicky neuvěřitelných podmínek: v otvorech, kde probíhají částice, je uměle vytvořeno vakuum, které je čistější než vakuum ve vesmíru; v cívkách elektromagnetů tečou proudy v řádu desítek kA; elektromagnety jsou z důvodu dosažení co největšího efektu vyrobeny jako supravodivé, musí být proto chlazené kapalným heliem.
Tomáš nám také vysvětlil, o co dnešním fyzikům jde. Usilovně hledají zákon, který by sjednotil dvě základní části fyziky. Jedna pracuje s obrovskými měřítky, kde platí gravitační zákony. Druhá popisuje fungovaní a interakce částic v mikroskopických rozměrech - tzn. kvantové teorie, Maxwellovy rovnic e. Obě přitom fungují velmi přesně.
Urychlovač by měl být po havárii v loňském roce (únik hélia) uveden do provozu v září 2009.

Tomáš Krásenský

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve