Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2004 Proč jsme nejbezbožnějším národem v Evropě 22.4.2004

Proč jsme nejbezbožnějším národem v Evropě 22.4.2004

Email Tisk PDF

Petr Příhoda

Přednášejícím byl MUDr. Petr Příhoda.

MUDr. Petr Příhoda (1939) přednesl první přednášku v Jihlavě v odpoledních hodinách v budově Oblastní charity na téma Lékařská etika . Druhá přednáška pro ČKA byla navštívena cca 70 posluchači. Po krátkém vlastním představení (psychiatr, nyní přednáší lékařskou etiku na lék. fakultě v Praze, je redaktorem Perspektiv a ČRo6) popsal PP nejprve současný stav křesťanství v naší zemi v porovnání s ostatními zeměmi Evropy.

Statistiky získané z průzkumů veřejného mínění u nás i v Evropě ukazují, že ČR je výjimečná jak v prožívání křesťanství  (návštěvy bohoslužeb, ...), tak v porovnání žebříčku hodnot (tolerance společnosti k negativním jevům jako je rozvodovost, úplatky; přijetí komerční televize, …)

- v těchto statistikách je ČR (spolu s Estonskem a bývalou NDR) skutečně v Evropě na chvostu.

Důvody a příčiny tohoto stavu pak velmi přístupnou formou ukázal na  „příběhu českého křesťanství“, kde nastínil vývoj křesťanství v našich zemích od středověku a zejména od doby národního obrození po dnešek, kdy každé dějinné období přispělo svým dílem k současnému stavu (rekatolizace, industrializace, urbanizace, vliv zkušeností ze světových válek, bolševizace, konzumní společnost, …).

Petr Příhoda

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve