Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2004 Věda a víra 18.2.2004

Věda a víra 18.2.2004

Email Tisk PDF

Jiří Grygar

Přednášku pronesl RNDr. Jiří Grygar CSc.

Přednáška dr. Grygara pro ČKA byla jednou (v pořadí druhou) z pěti přednášek, které měl dr. Grygar během jeho cca 24 hodin trvajícího pobytu v Jihlavě a Telči. Přednáška se konala v aule VOŠ, a to za velkého zájmu jihlavské veřejnosti -  přednášky se ve zcela zaplněné aule zúčastnilo asi 250 posluchačů, přičemž další příchozí se již do auly nevešli.

Jiří Grygar v úvodu vzpomněl jihlavského kněze Dominika Pecky, který byl jeho profesorem náboženství v Brně. V přednášce srovnal vědecký přístup ke světu a poznání s přístupem (křesťanského) náboženství a vyzdvihl osobnosti dějin církve zasazující se o rozvoj vědy. Provedl také posluchače základními mezníky ve vývoji přírodních věd a matematiky a naznačil vliv přelomových poznatků na další vědecké obory. Zmínit také spornost tzv. „vědeckosti“ marxismu.

Po cca hodinové přednášce zodpověděl Jiří Grygar dotazy posluchačů. Dotazy se týkaly zejména astronomie a kosmologie, ale také např. interpretace biblické zprávy o stvoření světa.

Přednáška byla přijata velmi kladně, vadou však bylo nedostatečné ozvučení auly, což vedlo k tomu, že ke konci přednášky bylo v aule takové ticho, že by bylo slyšet spadnout špendlík (bohužel však pro špendlíky nebylo slyšet přednášejícího). Po přednášce bylo možno zakoupit knihu Jiřího Grygara o astronomických objevech roku 2003.Jiří Grygar

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve