Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2014 Jsme ve vesmíru sami? Hledání života u exoplanet - P. Pavol Gábor, 23. 5. 2014

Jsme ve vesmíru sami? Hledání života u exoplanet - P. Pavol Gábor, 23. 5. 2014

Email Tisk PDF

Ve spolupráci s Gymnáziem Jihlava se 23. května uskutečnila přednáška Jsme ve vesmíru sami? aneb Hledání života u exoplanet. Přednáška plynule pokračovala volnou besedou na téma Hlubiny vesmíru: naděje nebo hrozba?

Pozvání přijal jezuita a astrofyzik vatikánské observatoře Pavol Gábor.

Planety mimo sluneční soustavu (tak zvané extrasolární, zkráceně exoplanety) jsou nacházeny teprve od roku 1995. Dnes jich známe přes tisíc. Většinou jde o plynné obry typu Jupitera v těsné blízkosti mateřské hvězdy, ale už víme i o Zemi podobných, které obíhají ve vzdálenosti, umožňující existenci kapalné vody a tedy život, jak jej známe. Projevy činnosti živých organismů by bylo možné nalézt ve spektru hvězd, je to však velmi obtížné a dosud bezúspěšné.

P. Pavol Gábor, SJ, Ph.D (*1969, Košice) - vystudoval částicovou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy. Vstoupil do jezuitského řádu, teologii a filosofii studoval v Polsku, u nás a ve Francii a byl vysvěcen na kněze. V Paříži poté získal titul PhD. v astrofyzice. V současnosti je zaměstnancem Vatikánské observatoře a pracuje v USA na výzkumu extrasolárních planet, zejména na přístrojích, umožňujících zachytit v jejich spektrech stopy života.


 

Fotografie:

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve