Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2011 Přednáška profesora Tomáše Halíka na gymnáziu v pátek 14. 10. 2011

Přednáška profesora Tomáše Halíka na gymnáziu v pátek 14. 10. 2011

Email Tisk PDF

V Jihlavě se v pátek a v sobotu 14. a 15. října konaly pravidelné Dny Josefa Zvěřiny. Pobyt profesora Tomáše Halíka byl využit pro dvouhodinovou přednášku o multikulturalismu na gymnáziu.

Profesor Halík přijel autem s paní Trnkovou – vedoucí kanceláře České křesťanské akademie v Praze – a s Mgr. Stanislavem Novotným, ředitelem ČKA – krátce po půl desáté dopoledne. Po krátkém uvítání a setkání v ředitelně se zástupci Pavlem. Sukem a Štěpánkou. Poulovou a fotodokumentovaném Milanem Taláčkem následovala vlastní přednáška prof. Halíka na téma dialog kultur a náboženství a role křesťanství v dnešním světě. Původně byla určena pro přibližně 60 studentů, kteří o ni projeví zájem – a budou uvolnění z hodin. Postupně se ukázalo, že zájem je mnohem vyšší. Nakonec pana profesora poslouchalo snad 110 studentů a dobrá desítka učitelů. Z celkových dvou hodin byla přibližně polovina věnována uvedení do tématu (tedy přednášce prof. Halíka) a zbytek besedě a odpovědím na dotazy. Proti původnímu očekávání počet posluchačů s časem neklesal, spíše naopak. Také ukončení besedy nebylo samozřejmé – a nebýt školním rozvrhem pevně daných časových mezí, trvala by zřejmě mnohem déle. Organizaci a všemožné zajištění této části programu si vzala na starosti a s bravurou zvládla Linda Taláčková.

V pravé poledne se pak profesor Halík s doprovodem (paní Trnková, Stanislav Novotý, Linda Taláčková, Tomáš Krásenský) odebral na oběd v již osvědčené restauraci NIKA – ATRIUM, kde krom chutné krmě pokračovala i příjemná rozprava jihlavských se vzácnými hosty. Následoval odchod do hotelu Gustav Mahler, kde byli pražští hosté ubytováni, ke krátkému odpočinku. Sympatickou tečkou za programem pátečního dopoledne bylo přivítání v recepci hotelu: mladá paní za pultem s radostí a úsměvem vítala příchozí slovy: „Vás. pane profesore. samozřejmě poznávám, přesto Vás musím poprosit o občanský průkaz,….“.

Dozvuky a ohlasy mezi studenty a profesory byly různé, vesměs však kladné. Nezanedbatelné je, že nezvykle nikdo z učitelů nic nenamítal proti účasti studentů na Halíkově přednášce. Někteří ze studenti si posléze půjčovali Halíkovy knihy. Ozvaly se však i hlasy záporné.


 

Fotografie:

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve