Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2011 Nový křížek u SEV Chaloupky - 17.4.2011

Nový křížek u SEV Chaloupky - 17.4.2011

Email Tisk PDF

Na Květnou neděli 17. dubna 2011 odpoledne ve 14:30 byl na Chaloupkách - středisku ekologické výchovy poblíž Brtnice - posvěcen nově postavený žulový křížek. Věnovala jej rodina Křenových - Smolových ze zrušeného hrobu v Batelově. Kameník pan Hlaváč z Nové Brtnice zajistil demontáž, očištění a opravu. Původní mramorová deska byla přebroušena a opatřena úryvkem z básně patrona ekologie svatého Františka z Assisi Píseň bratra Slunce. Studenti 3. ročníku technického lycea Střední školy stavební Jihlava zajistili potřebná povolení, vykopali a vybetonovali základ a zhruba upravili terén. Svěcením posloužil otec Karel Koblížek – farář z kláštera minoritů při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jihlavě. Své role se zhostil uvolněně a radostně. Slavnostní i odlehčenou atmosféru prozrazovalo i to, že minoritského faráře dovezla na místo svěcení připravená purpurově čalouněná bryčka, sloužící jinak k obveselení návštěvníků CHaoupek. Přihlížela asi stovka lidí z blízka i zdaleka: tentýž den se totiž také slavil již tradiční a úspěšný Den Země, což počet účastníků svěcení nepochybně posílilo.

Během přibližně čtvrthodinového obřadu otec Karel připomněl křesťanský smysl kříže a Velikonoc v životě člověka i lidského společenství. Obřad svěcení zakončila společně pronesená modlitba Otče náš. Na oplátku si pak pan farář v doprovodu zaměstnanců Chaloupek prohlédl budovy a okolí střediska včetně probíhajících programů a mimo jiné ochutnal arménské speciality, které připravila skupinka Kavkazanů, dlící zde na týdenní návštěvě.

Budete-li mít čas, zajděte se na nový křížek podívat. Chaloupky jsou na krásném místě, přehlédnete světa kraj. Přestože se v krajině tu a tam nové architektonické drobnosti objeví, postavení nového křížku rozhodně není všednost. A zasvěcení odkazu svatému Františku je podle všeho ojedinělé.

Snad to byl teprve začátek. Jedna ze studentek technického lycea Střední školy stavební zpracovala postavení tohoto křížku jako část své odborné ročníkové práce a hodlá v ní pokračovat přípravou a uskutečněním dalších úprav v okolí (výsadba stromů – pravděpodobně pro Vysočinu erbovních jeřábů, lavičky na odpočinek, informační tabule). Také navázané kontakty mezi blízkým, ale často se míjejícím světem ochrany přírody a křesťanství by mohly na společném poli péče o lidi a Zemi nést dobré ovoce.

Zajímavou a snad i charakteristickou okolností byly první reakce vedoucích střediska Chaloupky na možnost postavit blízko jejich sídla kříž. Naprostá většina z nich není věřící – přesto o novou stavbičku velmi stáli, ale opakovaně se ptali, zda není nevhodné nebo rouhavé, když oni jako nekřesťané o něco takového usilují. Snad to svědčí o respektu a úctě, která mezi těmito lidmi ke křesťanství panuje. Není tedy ani překvapivé, že toto středisko, připravující vzdělávací programy pro děti i učitele, plánuje uspořádat etický seminář s účastí řady osobností z křesťanského prostředí.

Pro mne osobně bylo nejzajímavější šťastné setkání několika nesamozřejmých okolnosti: nabídka kříže, který ztratil svou úlohu náhrobní plastiky, potřeba křížku na novém místě, volné pracovní síly studentů a potřeba vhodného námětu odborné stavební práce. Šťastná náhoda?

Tomáš Krásenský


 

Fotografie:

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve