Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů

Zájezd okolo Vokolka - 7.5.2011

Email Tisk PDF

Na první květnovou sobotu uspořádala místní skupina ČKA tématický zájezd do východních Čech okolo Vokolka, po freskách umělce, kterého zvláště podporoval P. Jaroslav Moštek (*1922 v Nové Říši; působil na jižní Moravě, východních Čechách, nebo také v Dušejově). Zájezd zpříjemňovalo nádherné počasí a dobrá nálada.

V ranních hodinách vyjel z Jihlavy mikrobus plný účastníků zájezdu. První bod programu – prohlídka kaple v Borku, byl na pořadu okolo desáté hodiny. Pro některé z účastníků se jednalo o první konfrontaci s Vokolkovým dílem a bylo to na nich znát. Autor si zde např. pomohl zazděním vitráží k většímu prostoru pro svoji fresku. Další zastávkou byl hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla v Dříteči. Místní místostarosta ukázal velkolepou fresku Stavba Noemovy archy, autor zde nainstaloval i osobitý inventář.

Zpestřením bohatého programu byla polední návštěva Kunětické hory a následná občerstvovací přestávka v Pardubicích.

Další kroky směřovaly do kostelíka v Rozhovicích. Zde v sedmdesátých letech Vokolek namaloval fresku Hlad. Jde o znázornění Ježíšova rozdělování chleba a ryb zástupům v autorově pojetí. Lidstvo pěti kontinentů je rozděleno na bohaté – přejedené a chudé – hladové. Následoval přejezd do obce Vrdy – Dolní Bučice. V lodi místního kostela vymaloval V. Vokolek rozmnožení chlebů, rozdělování zástupům, sesbírání zbylých kousků, či vyučování v synagoze. Na jeho modernistickém pojetí vidíme ženu s šátkem, či úředníky s aktovkami. Zdi presbytáře patří zakladatelům řádů, či českým patronům.

Poslední zastávkou po cestě domů byla návštěva stařičkého P. Jaroslava Moštka.

Děkujeme všem účastníkům za pohodovou atmosféru během zájezdu. Za jeho organizaci patří velký dík Tomášovi.


 

Vojmír Vokolek (1910-2001) vytvořil ve 3. čtvrtině XX. století v několika venkovských kostelích a kaplích ve východních Čechách řadu fresek s církevními a biblickými náměty. Tato zajímavá moderně pojatá výtvarná díla nejsou příliš známa.

K stáhnutí prezentace (6,8 MB)


 

Fotografie:

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve