Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Koncert J. Černého - 23.4.2010

Email Tisk PDF

Písní Tady u tvých nohou zahájil Jiří Černý svůj večerní koncert, který se uskutečnil v pátek 23.4. na Jánském kostelíku. Jiří Černý, psychoterapeut a známý skladatel křesťanských písní, přijal pozvání jihlavské ČKA již podruhé. Na podzim roku 2008 přednášel na téma Komplexy komplexně, tentokrát však dorazil se dvěma kytarami, aby zazpíval písně, jejichž hudbu i text (s výjimkou biblických textů) sám skládá.

Celý článek...
 

Přednáška T. Sedláčka - 30.3.2010

Email Tisk PDF

Ačkoliv přednáška začínala už ve tři hodiny odpoledne, lidé zaplnili spodní část sálu a několik míst bylo zabráno i nahoře. Tomáš Sedláček se ponořil do svých myšlenek a objasňoval některé věci ze své knihy 'Ekonomie dobra a zla'. Těm, kteří knihu nečetli možná nemuselo být vše jasné, protože přednáška byla ze začátku náročnější. V průběhu povídání vylíčil Sedláček, kde všude našel ekonomické chování v historii. Začal u Eposu o Gilgamešovi, vzal to přes Starý a Nový Zákon, Tomáše Akvinského, atd.

Celý článek...
 

Přednáška V. Kodeta - 23.2.2010

Email Tisk PDF

V úterý 23. února v Centru pro rodinu a sociální péči v Jihlavě proběhla přednáška našeho člena Ing. Vojtěcha Kodeta PhD. Na téma Ptactvo na Vysočině.

V téměř dvouhodinové přednášce seznámil asi 12 posluchačů s obsahem své disertační práce a dále s činností jihlavské pobočky České společnosti ornitologické.

Celý článek...
 

Přednáška J. Pazderky - 5.1.2010

Email Tisk PDF

Brzy po začátku nového roku se naplnil kongresový sál Krajského úřadu lidmi, jediné místo nezůstalo prázdné a kdo přišel, určitě nelitoval. Návštěvníci se přišli seznámit se zážitky a zkušenostmi Josefa Pazderky, jihlavského rodáka a redaktora ČT, a dozvědět se více o problematice Ruska. Název přednášky byl Rusko v prusečíku minulosti a budoucnosti.

Jožka nás nejprve seznámil se základními požadavky a principy práce redaktora. Popisoval snahu o maximální objektivnost, úplnost a pravdivost poskytovaných informací a odhaloval denní realitu této profese - častý tlak na urychlené zjišťování informací a jejich následné srozumitelné zpracování.

Celý článek...
 

Hospice a doprovázení 9.11.2009

Email Tisk PDF

Marek Drábek

Přednášku na téma Hospice a doprovázení, organizovanou Oblastní Charitou Jihlava a ČKA, si přišlo poslechnout překvapivě velké množství lidí, kteří zcela zaplnili sál centra multikulturního vzdělávání. Večerním setkáním provázela přítomné Marie Nosková, která pracuje v Bárce, charitní domácí hospicové péči, jež před rokem vznikla při jihlavské Charitě. Po milém přivítání návštěvníků představila formou krátké prezentace (ke stažení zde) cíle Bárky a jí poskytované služby a způsoby pomoci lidem umírajícím a jejich blízkým.

Celý článek...
 

CERN na vlastní oči 5.5.2009

Email Tisk PDF

Tomáš KrásenskýTomáš Krásenský, učitel fyziky a biologie na střední škole stavební v Jihlavě a člen místní skupiny ČKA

přednášel o exkurzi do největší světové laboratoře částicové fyziky (CERN) na hranicích Švýcarska a Francie. Tuto exkurzi svým učitelům financoval jako jediný v republice Krajský úřad Kraje Vysočina. Začal krátkým klipem z CERNu, který natočili místní zaměstnanci. Poté následovalo promítání fotek z týdenní návštěvy, jíž se zúčastnilii učitelé z Vysočiny a někteří významní čeští fyzikové.
Členové expedice byli provedeni nejdůležitějšími částmi tohoto mezinárodního vědeckého centra. Dostali se do podzemního 27km dlouhého tunelu, ve kterém se nachází urychlovač, dostali se do míst, kde se analyzují srážky částic (detektory) a procházeli místy, kde vědci vyrábí antihmotu.
Urychlovač vypadá zvenku jako potrubí. Vede pod zemí a má přibližně kruhový tvar, uvnitř potrubí jsou dva otvory, ve kterých běhají shluky nabitých částic. Jeden otvor pro jeden směr, druhý pro opačný. Částice udržují v urychlovači a urychlují elektromagnety.

Celý článek...
 


Strana 8 z 11

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve