Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

XVIII. Dny Josefa Zvěřiny - 14.-15.10.2011

Email Tisk PDF

Ve dnech 14. a 15. října 2011 hostila Jihlava XVIII. Dny Josefa Zvěřiny pořádané Českou křesťanskou akademií a Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). Akce probíhala ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou v Jihlavě a pod záštitou primátora Jihlavy Ing. Jaroslava Vymazala. Tématem konference byla "Česká a slovenská církev po rozpadu společného státu".

V zaplněné gotické síni jihlavské radnice zahájil konferenci ředitel ČKA Mgr. Stanislav Novotný. Po něm představil naši místní skupinu Ing. Jan Dokulil a všechny přivítal primátor města Ing. Jaroslav Vymazal.

První přednášky s diskusí se ujal Mons. Robert Bezák, arcibiskup trnavský. Tématem bylo Prvních dvacet let na cestě do "země zaslíbené". Mons. Bezák mluvil o náboženském životě a o žebříčku hodnot na Slovensku po pádu komunisticko-ateistického režimu. Po skončení přednášky se rozběhla živá diskuse s postřehy nejen předsedajících, ale i posluchačů.

Celý článek...
 

Ekumenická bohoslužba slova za oběti komunistických procesů z 50. let -15. 10. 2011

Email Tisk PDF

V sobotu 15. října probíhaly v Jihlavě Dny Josefa Zvěřiny v aule Vysoké školy polytechnické Jihlava. V této budově bývalého krajského soudu proběhly v 50. letech procesy s rozsudky smrti a následně i popravy obětí tak zvaného Babického procesu. Památku čtrnácti tehdy popravených mučedníků komunistického režimu připomíná pomník z hrubě opracovaných žulových kamenů s pamětní deskou. Je proto vcelku přirozené, že spojení takto tragicky poznamenaného místa s křesťansky zakotveným setkáním zahajovalo vzpomínkovou bohoslužbou slova u zmíněného památníku.

Celý článek...
 

Přednáška profesora Tomáše Halíka na gymnáziu v pátek 14. 10. 2011

Email Tisk PDF

V Jihlavě se v pátek a v sobotu 14. a 15. října konaly pravidelné Dny Josefa Zvěřiny. Pobyt profesora Tomáše Halíka byl využit pro dvouhodinovou přednášku o multikulturalismu na gymnáziu.

Celý článek...
 

Přednáška F. Radkovského - 10.5.2011

Email Tisk PDF

V malebném prostředí gotického sálu jihlavské radnice předstoupil před obecenstvo plzeňský biskup František Radkovský. Otec biskup hovořil na téma Benedikt XVI. a Evropa s podtitulem Evropa v pohledu posledních dvou papežů. Necelá stovka posluchačů vyslechla podnětnou přednášku o směřování Evropy a křesťanství v historickém i současném kontextu.

Mons. František Radovský využil jako hlavní zdroj pro přednášku exhortaci bl. Jana Pavla II. Ecclesia in Europa, vyprávějící o Ježíši Kristu žijícím ve své církvi, prameni naděje pro Evropu (papež vydal v roce 2003 dle závěrů synody o Evropě konané v roce 1999). Dále využil přednášky Evropa, její duchovní základy dnes a zítra kardinála Ratzingera, dnes papeže Benedikta XVI. z jeho knihy Evropa (vydáno 2005).
V závěru přednášky byl věnován prostor řízené diskusi.

Celý článek...
 

Zájezd okolo Vokolka - 7.5.2011

Email Tisk PDF

Na první květnovou sobotu uspořádala místní skupina ČKA tématický zájezd do východních Čech okolo Vokolka, po freskách umělce, kterého zvláště podporoval P. Jaroslav Moštek (*1922 v Nové Říši; působil na jižní Moravě, východních Čechách, nebo také v Dušejově). Zájezd zpříjemňovalo nádherné počasí a dobrá nálada.

Celý článek...
 

Nový křížek u SEV Chaloupky - 17.4.2011

Email Tisk PDF

Na Květnou neděli 17. dubna 2011 odpoledne ve 14:30 byl na Chaloupkách - středisku ekologické výchovy poblíž Brtnice - posvěcen nově postavený žulový křížek. Věnovala jej rodina Křenových - Smolových ze zrušeného hrobu v Batelově. Kameník pan Hlaváč z Nové Brtnice zajistil demontáž, očištění a opravu. Původní mramorová deska byla přebroušena a opatřena úryvkem z básně patrona ekologie svatého Františka z Assisi Píseň bratra Slunce. Studenti 3. ročníku technického lycea Střední školy stavební Jihlava zajistili potřebná povolení, vykopali a vybetonovali základ a zhruba upravili terén. Svěcením posloužil otec Karel Koblížek – farář z kláštera minoritů při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jihlavě. Své role se zhostil uvolněně a radostně. Slavnostní i odlehčenou atmosféru prozrazovalo i to, že minoritského faráře dovezla na místo svěcení připravená purpurově čalouněná bryčka, sloužící jinak k obveselení návštěvníků CHaoupek. Přihlížela asi stovka lidí z blízka i zdaleka: tentýž den se totiž také slavil již tradiční a úspěšný Den Země, což počet účastníků svěcení nepochybně posílilo.

Celý článek...
 


Strana 6 z 11

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve